Hayat Sakla

Eşya ile Bağ Kurmak

Türlü amaçlarla kullanılan, insan yapısı, taşınabilir cansız nesneler.”

TDK – Eşya Tanımı

TDK’ya göre eşya tanımını okuyunca biraz tuhaf hissettim. Cansız nesneler olarak tanımlanması biraz acımasızca geldi. Bizler düşünen, hisseden, duygularını ifade eden insanlarız. Çok farklı eşyalar ile de derin bir bağ kurabiliriz. Aklınızda hala belirmediyse biraz tarif edebilirim.

Hepimizin ayrılmak istemediği, görünce mutlu olduğu, bazen yerine başka alternatif bile kullanmadığı eşyası vardır. Bazen çayımızı/kahvemizi içtiğimiz belki hediye gelen bir kupa, belki senelerdir üzerimizden hiç çıkartmadığımız yırtıkları olan tişört, uğuruna inandığımız bir kalem, artık kokusu bile kalmamış olmasına rağmen yakmaya kıyamadığımız bir mum, sıradan bir anahtarlık, içine ne yaparsanız yapın bir daha asla sığamayacağınız bir kot, senelerdir kullandığımız arabamız. Tanıdık geldi değil mi hangi eşyadan bahsettiğim.

İnsanın ruhunda sıcaklık, yüzünde mutluluk, ona hala sahip olduğumuz için güven hissini yaşadık değil mi okurken bile. Aslında bir çoğumuz hatırlamasak bile aslında eşyaya bağlılığımız çocukken başlar. Ebeveyn olanlar daha çok gözlemlemiştir. Çocuğun ayrılamadı bir yastığı, emziği ya da bir oyuncağı vardır. Değiştirilmesi, unutulması ya da zarar görmesi kabul bile edilemez. Çocuk kendini onun yanında güvende hisseder.

Ergenlikten yirmili yaşların ortasına kadar eşya anlayışı daha çok maddiyata döner. En havalı eşyaları kullanmaya özen gösterir bu yaş grubu bireyleri. Markaya, dış görünüşe göre statü belirlerler.

Zaman geçtikçe insan ilişkilerinde olduğu gibi, eşyalara olan bağlılıklar derinleşir. Anılar ile anlam kazanırlar eşyalar, gördükçe anılar canlanır, mutluluk yaratır. Bir kişi öldükten sonra ise sahip olduğu en çok özendiği, değer verdiği eşyalar aile yadigarı haline gelir. Geride kalan ailesi için bu eşyalar her zaman kayıp kişinin bir parçasını, gülümsemesini hatırlatır. Eşyalar daha da değerli olarak saklanılmaya devam eder.

Bazı kişiler ise neredeyse tüm eşyalarına bağlılık gösterebilirler. İstifleme bozukluğu olarak adlandırılır bu durum. Bu kişiler genelde eşyaları saklama ihtiyacı hissederler. Eğer eşyaları atılırsa hissedecekleri boşluktan rahatsızlık duyarlar. Genel olarak hayattan mutlu değillerdir. Eşyalar ile eskiden yaşadıkları hayatı hatırlarlar.

Eşyalardan ayrılma zamanımız geldiyse eğer www.ikipsikolog.com’ da harika bir yazı yazmış aynı konu ile ilgili. Daha da üzerine çıkamayacağım için aşağıda paylaşıyorum önerisini. Bir eşya ile bağımız varsa ve ondan ayrılmak zorundaysak;

“1) Bir eşyaya karşı yaşadığım bu bağlanma, benim hangi ihtiyacımı gideriyor?

2) Bu ihtiyacımı giderebilmek için, belirli bir eşyayı sürekli elimde tutmak yerine ne tür bir yol bulabilirim?

Bu sorular üzerinden bir örnek vermek gerekirse; bazı insanlar, eski eşyalarına geçmişi ve güzel anılarını hatırlattığı için bağlanır ve onlardan ayrılmak istemezler. Bugününde yeterince mutlu olamayan ve güzel anılar oluşturmakta zorlanan bireyler, bu davranışı daha çok gösterebilirler.”

www.ikipsikolog.com

Peki ya aşırı eşya saklamaktan kaçınmanın en iyi yolu nedir?

Olmak istediğiniz kişi olun: Sizi en iyi tanımlayacak eşyalara tutunacaksınız.

Eşyaları Atarken Vicdan Azabı Çekmeyin: Ölen akrabalarınız eski ve hiç kullanmadığınız eşyalarda değil, hafızanızda yaşarlar. Ya da hediye gelen ve kullanılmayan eşyanız sadece evinizi doldurur. Hatıralarınıza ihanet etmiyorsunuz. Fazla olan eşyaları bağışlamaktan, geri dönüşüm yapmaktan çekinmeyin.

Kıyafet alışverişi sendromundan kurtulun: Pek çok kadın, bunu giymeyi çok seviyorum ama biraz kilo verebilirim, bu yüzden biraz daha tutacağım der. Şimdi bunu giyecek kiloda değilsiniz ve etrafında bu kiloda olan çok kişi var. Bağışlayın, paylaşın. İyi hissedeceksiniz.

Yeni hobiler edinin: Hobileriniz, sosyalliğiniz, ilgi alanlarınız arttıkça eskiden sahip olduğunuz mutluluğa odaklanmazsınız. Hayat kısa. Tam da Teoman’ın dediği gibi “Vakit bir türlü geçmezken, yıllar hayatlar geçiyor.” Kendiniz için geç kalmayın.

Kaynaklar:

  • https://thepsychologist.bps.org.uk/volume-26/edition-8/psychology-stuff-and-things
  • https://www.sparefoot.com/self-storage/blog/19556-the-psychology-of-stuff/
  • https://www.ikipsikolog.com/post/esyapsikolojisi
  • https://aklinizikesfedin.com/istifleme-biriktirme-bozuklugu-nedir/
  • https://www.ucakbileti.com/sehir-rehberi/antalya-alisveris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir