Mutluluk Kavanozu
Hayat

Mutluluk Kavanozu!

Daha 10 gün önce yeni bir yılı geride bıraktık. 2020 severek yaşamadığımız, yüreğimize ateşlerin düştüğü bir sene oldu. Kapkara harflerle kazındı uğursuzluğu akıllarımıza. Her ay birden fazla acıya tanık olduk.

Yıl sonuna geldiğimizde hiç mi mutlu olduğumuz şeyler olmadı diye düşünmeye başladım. Tabiki bulamadım.

Mutluluk kavanozunu ilk gördüğümde çok sevdim fikri. Biz insanoğlunun beyni kötüyü hatırlamaya programlı sanırım. Kendimizi iyi hissettiğimiz, mutlu olduğumuz anları hemen unutur ama kötü hissettiğimiz anları asla unutmayız.

Çocukluktan neler hatırladığınızı düşünün ya da eşinizle/ arkadaşlarınızla yaşadığınız olayları. Hep birbiri ardına duymadan olumsuzları sayabilirsiniz.

Buna belki bu sene dur denenin vakti gelmiştir. Nasıl mı?

Japonların Mutluluk Kavanozu ile

İlk duyduğum andan itibaren çok sevdim fikri. Yöntem çok basit. Her hangi bir kutuya/kavanoza sana mutluluk veren olayı kendine hatırlatacak kadar yaz. Yılın son günü tek tek oku.

Mutlu olacak şey mi var demeyin. Hatırlayın sadece. Çocukken mutlu olmak nasıl da kolaydı. Zaman geçtikçe mutluluk bulmaya zorlanıyoruz. Mutluluk aslında baktığımız her yerde, şükrettiğimiz her şeyde, dinlediğimiz şarkıda, okuduğumuz romanın içindeki bir cümlede. Sadece kendimize hatırlatmamız gerekiyor.

Tüketim dünyasında aldıklarımızla, sahip olduklarımızla mutlu olmaya alıştırıldık. Artık ufak şeylerden de ne kadar mutlu olabileceğimizi hatırlayabiliriz umarım.

Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir